Maj w ogrodzie

To najpiękniejszy miesiąc w roku! Jest zielono, kolorowo, pachnie kwiatami, pszczoły można spotkać wszędzie i… no cóż. Maj w ogrodzie – uwielbiam to. Wiele roślin jest już gotowych do zbioru, jednak wiele zostało jeszcze do zrobienia. Między jedną grządką a drugą, siadam więc do klawiatury. Oto informacje, które zebrałam.

Kwitnące mniszki w maju

Maj – soczysta (jeszcze niezjedzona) zieleń

Wraz z pojawieniem się zielonych liści, pojawiają się na nich liściożercy. Żarłoczne larwy nie mogą jednak żerować bez umiaru, ponieważ poluje na nie cała masa ptaków, których potomstwo czeka w gniazdach. Wyżywienie takiej ptasiej rodziny to ogromny wysiłek. Nawet dzięcioły darują sobie, póki co kucie w drewnie, na rzecz łatwiej dostępnych liściożerców.

W maju możesz śmiało korzystać ze świeżych części roślin. Pojawiają się pędy sosny, dlatego to idealny czas na ciasteczka sosnowe i syrop z pędów sosny.

Maj w ogrodzie i poza nim prezentuje się niesamowicie. Sporo się dzieje, więc i obserwacje przyrody obfitują w niecodzienne widoki. W oddali słychać toki żab zielonych, a trele świstunki leśnej niosą się po okolicy. Do tego dochodzi głośne kukanie samców kukułki, które kojarzy mi się z wiosennymi, chłodnymi porankami. Jaja składa sporo ptaków: szpaki, rudzik, dzięcioł czarny i duży. Myszy leśne i nornice rude odbudowują populację, która po zimie jest znacznie ograniczona. Dzięki większej liczbie gryzoni swoje potomstwo mogą wychowywać puszczyki, uszatki, sóweczki i wiele innych ptaków drapieżnych.

W maju bardzo często na drzewach pojawiają się rójki. W naszej pasiece bywało tak, że jednego słonecznego dnia wyroić potrafiło się kilka rodzin. Zbieranie rójek z drzew nie zawsze jest proste – zwłaszcza, gdy siądą na miejscu trudno dostępnym. Zdarzało się, że trzeba było odpuścić i taki rój szukał lokum na własną rękę. Niestety naturalnych dziupli jest niewiele, więc zadanie nie należy do najłatwiejszych. Przetrwanie pszczół dzikich utrudnia nie tylko brak dziupli, ale i choroby, zwłaszcza warroza, którą do naszego kraju sprowadzono wraz z pszczołami z innego kontynentu.

Średnia temperatura w maju w okolicach Zielonej Góry wynosi 13,9 stopni Celsjusza. Najwyższa zanotowana temperatura wynosiła aż 30,7 stopnie, najniższa -0,5. Słońce z końcem miesiąca wschodzi o 4:46, a zachodzi o 21:05.


Sprawdź, co mogło Ci umknąć: Kwiecień w ogrodzie.


Prace w maju w ogrodzie

 1. Sadzenie bylin, pnączy, krzew i drzew uprawianych w pojemnikach.
 2. Mocne przycinanie żywopłotów.
 3. Ścinanie przekwitłych kwiatów roślin cebulowych.
 4. Przycinanie wcześnie kwitnących krzewów.
 5. Podlewanie bylin na rabatach.
 6. Wysiew jednorocznych roślin kwitnących.
 7. Wysadzanie cebul i bulw roślin niezimujących w gruncie.
 8. Rozsada kwiatów sezonowych.
 9. Usuwanie chwastów z rabat i pod krzewami.
 10. W razie przymrozków, przykrywanie grządek i wrażliwych roślin włókniną.
 11. Zbiory warzyw wczesnych.
 12. Kontrola roślin pod kątem chorób i szkodników.
 13. Podwiązywanie pędów malin i innych.
 14. Zasilanie krzewów kompostem.
 15. Usuwanie odrostów poniżej miejsca szczepienia na drzewach i krzewach owocowych.
 16. Regularne koszenie trawy.
 17. Nawożenie trawnika.
Prace w ogrodzie w maju

Rośliny jednoroczne i byliny

Nadal mogą występować przymrozki, dlatego te wrażliwsze rośliny powinny być okrywane włókniną. Wysadzić można gatunki bulin uprawianych w pojemnikach. Powinny już dobrze znieść przeprowadzkę do gruntu. Wiele roślin cebulowych już przekwitło. Ich kwiaty należy usunąć, pozostawiając jednak liście. W maju można wysadzać cebule i bulwy roślin, które w gruncie nie zimują.

Trawnik wchodzi w fazę intensywnego wzrostu, dlatego koszenie warto przeprowadzać nie rzadziej niż raz w tygodniu. Warto również zastosować odpowiedni nawóz, a jeżeli zależy Ci na pięknym dywanie miękkiej trawy, usuwaj z niej chwasty regularnie.

Pamiętać należy o regularnym podlewaniu, zwłaszcza że w ostatnich latach coraz częściej wiosna upływa pod znakiem suszy lub niewielkiej ilości opadów. Podlewanie roślin takich jak szałwia lekarska sprawia, że kwiaty obficiej nektarują, a co za tym idzie – dostarczają owadom więcej pożywienia.

I nie mogłabym zapomnieć o tym, że czas na rozsiewanie mniszków, jak to zrobić najprościej? Sprawdź tutaj: Rozsiewam mniszki!


Nie wiesz, jakie kwiaty wybrać? Sprawdź: TOP 7 odmian tulipanów do Twojego ogrodu!


Drzewa i krzewy

Maj w ogrodzie, a konkretnie w sadzie (nawet niewielkim) to głównie regularne sprawdzanie, czy roślin nie zaatakowały szkodniki lub choroby. Dodatkowo dobre warunki sprawiają, że krzewy i drzewa szczepione mogą wypuszczać pędy poniżej miejsca szczepienia. Należy je regularnie usuwać.

Miesiąc ten to również dobry moment na zasilenie krzewów kompostem i wysadzenie roślin z pojemników. Warto również przyglądać się krzewom jeżyn i malin, aby w porę podwiązać coraz dłuższe pędy.

Owocowe aleje

Warzywnik

Całkiem sporo warzyw można już zebrać i całkiem sporo posadzić. W maju zajadam się rzodkiewką, sałatą, marchwią i kilkoma innymi wczesnymi warzywami. Maj w ogrodzie smakuje najlepiej. Śmiało można pikować pomidory i inne warzywa, które zdążyły już ładnie podrosnąć.

Architektura ogrodowa

Na upartego nadal można wieszać budki lęgowe dla spóźnialskich ptaków. Czasem zamieszkają w nich inni lokatorzy, np. nietoperze. Za to wciąż możesz ustawiać domki dla owadów, które z pewnością docenią takie lokum.

Warto na bieżąco usuwać nawet niewielkie rośliny wyrastające między kostką brukową, aby ich system korzeniowy nie zniszczył chodnika. Jest to zadanie żmudne i czasochłonne, ale warto pilnować porządku.

Pszczoły w maju

Maj w ogrodzie – no i jest!

Żółte pola kwiatów, soczysta zieleń trawy i granatowy kolor burzowego nieba – z tym kojarzy mi się maj w ogrodzie. Z mojego podwórka widać całkiem sporo, a wiejące od strony pola powietrze w maju nasycone jest specyficznym zapachem nadchodzącego lata. Ciepło zachęca do wyjścia z domu – maj w ogrodzie to dnie spędzane na słońce!

Pin It on Pinterest