Sierpień w ogrodzie

Sierpień w ogrodzie oznacza, że powoli zbliża się koniec lata. Ptaki odzywają się coraz rzadziej, dzikie zwierzęta coraz chętniej odwiedzają skraje wsi w poszukiwaniu spadów, a w powietrzu unosi się zapach palonych łęt. Na wielu drzewach dojrzewają owoce – z mniejszą lub większą liczbą lokatorów. Co robić w sierpniu? Jest kilka spraw, o które warto zadbać.

Spis treści:

  1. Sierpień w ogrodzie, lesie i parku
  2. Prace ogrodowe w sierpniu
Śliwki w sierpniu

Sierpień w ogrodzie, lesie i parku

Poranki i wieczory stają się chłodne, tak charakterystyczną rześkość kojarzę z jesienią. Pamiętam, że siedząc rano na tarasie, dało się czuć w powietrzu specyficzną wilgotną woń. A gdy do tego słychać było niosące się daleko echo szczających psów, to był dla mnie ten właśnie sygnał, że jesień jest blisko. Z jednej strony uwielbiam te chwile, z drugiej strony nie chcę chłodu, zimna i wiatru. A tu gdzie mieszkam, wiatr wieje dużo mocniej, niż w miejscowości rodzinnej.

Sierpień w ogrodzie upływa pod znakiem suszy – opadów jest niewiele, przez co drzewa zaczynają szybciej gubić liście. Wysychają rzeczki, strumyki i śródleśne bagienka. Zieleń liści jest poszarzała, a wiele z nich zostało niemal doszczętnie zjedzonych przez żarłoczne gąsienice. Jeżeli jednak w sierpniu pojawiają się opady to w lesie można natknąć się na ulubione grzyby – rozpoczyna się grzybobranie!

Charakterystyczne dla sierpnia są poranne mgły, wynikające z dużej różnicy temperatur między dniem a nocą. Zdarzało się, że jadąc mostem przez Odrę, mgła całkowicie ukrywała rzekę – jechało się nie widząc nic poza liniami oddzielającymi poszczególne pasy.

Sierpień w lesie

Prace ogrodowe w sierpniu

  1. Odchwaszczanie rabat, skrzynek i krzewów.
  2. Usuwanie przekwitnięte kwiatostany bylin.
  3. Sadzenie wiosennych kwiatów cebulowych.
  4. Zbiór kwiatów na suche bukiety.
  5. Podlewanie, odchwaszczanie i porządkowanie grządek.
  6. Wykonywanie ostatniego cięcia żywopłotów.
  7. Sadzenie drzew, krzewów i bylin uprawianych w pojemnikach.
  8. Przycinanie niektórych bylin.
  9. Zbiór nasion.
  10. Nawożenie nawozami jesiennymi.
  11. Zbiór warzyw i owoców.
  12. Przygotowanie przetworów.
  13. Suszenie ziół.
  14. Podpieranie gałęzi drzew owocowych.
  15. Usuwanie liści winorośli, zacieniających dojrzewające owoce.
  16. Cięcie sanitarne orzecha włoskiego.
  17. Koszenie trawy.

Zaczynają się porządki – wiele grządek można już spokojnie uporządkować i przygotować na kolejny rok. Warto pamiętać o zachowaniu porządku, aby na wiosnę zarówno rośliny użytkowe, jak i ozdobne, były dobrze przygotowane. Warzywa, które jeszcze nie nadają się do zbioru, należy obficie podlewać – zwłaszcza, gdy panuje susza.

Jabłonie, grusze, śliwy i inne drzewa mogą uginać się pod ciężarem owoców. Przyda im się wówczas wsparcie, aby zapobiec łamaniu się gałęzi. Należy pamiętać o regularnym usuwaniu owoców zgniłych i uszkodzonych. Sierpień w ogrodzie to także czas, gdy powoli dojrzewają winogrona. Aby proces ten przebiegał prawidłowo, warto usuwać liście, które zasłaniają owoce. W ten sposób będą one smaczniejsze i dojrzeją nieco szybciej.

Z powodu suszy trawa rośnie znacznie wolniej. Mimo to koszenie jest zabiegiem niezbędnym, należy jednak pamiętać, aby ustawić kosiarkę wyżej. Dzięki temu zapobiegnie się nadmiernemu wysychaniu trawy.

W sierpniu nadal zbieramy nasiona. Ostatnio dostrzegłam nasiona tulipanów i szafirków, zapewne spróbuję je wysiać i zobaczymy, co z nich wyjdzie. Dam znać 🙂

Pomidory w sierpniu

Pin It on Pinterest