Marzec w ogrodzie – sadzimy!

Po jeszcze nieco mroźnym lutym marzec w ogrodzie to już właściwie wiosna. Uwielbiam powietrze przepełnione ptasim śpiewem i coraz większą liczbą pojawiających się owadów. Podczas wiosennych porządków wielokrotnie znajdowałam poukrywane w zakamarkach trzmiele i motyle, które wystawione na słońce bardzo szybko odzyskiwały życie. A co w ogrodzie? Dzieje się całkiem sporo!

Marzec – tup, tup, tup…

Pod koniec miesiąca ze swoich kryjówek wychodzą jedne z najbardziej uroczych polskich zwierząt – jeże. Aby ułatwić im „powrót do rzeczywistości” warto wystawić pojemniki z wodą, która jest im wówczas szczególnie potrzebna. Coraz więcej odgłosów przyrody świadczy o tym, że powoli zaczyna się najbardziej spektakularna pora roku – wiosna.

Marzec w ogrodzie to coraz więcej kwiatów. Kwitną już w pełni: śnieżyczka przebiśnieg, śnieżyca wiosenna, zawilec żółty, złoć żółta i cebulica syberyjska. Nie należy zapominać o całym mnóstwie krokusów, które dają cenny pokarm owadom zapylającym. Jako że pszczół u nas trochę jest, to z roku na rok przybywa też wczesnych wiosennych odmian tych kwiatów, które chaotycznie sadzę na trawniku.

Świat zwierząt budzi się do życia. Wspomniany wcześniej śpiew ptaków to nie jedyny zwiastun nadchodzącej wiosny. W marcu zaobserwować można biedronkę siedmiokropkę, żuka wiosennego, a także motyle, rusałki: pawik, pokrzywik, ceik i żałobnik. W związku z większą dostępnością smaczniejszych kąsków w menu, ptaki coraz rzadziej odwiedzają karmnik. Przy sprzyjającej pogodzie kryjówki opuszczają też płazy.

Średnia temperatura w marcu w okolicach Zielonej Góry wynosi 3,7 stopni Celsjusza. Najwyższa zanotowana temperatura wynosiła aż 22,4 stopnie, najniższa -13,4. Słońce z końcem miesiąca wschodzi o 5:38, a zachodzi o 18:27.

Owady w marcu

Prace w ogrodzie w marcu

Zdecydowanie jest już więcej pracy niż w lutym. Marzec w ogrodzie to przede wszystkim wysiewanie, sadzenie, cięcie i sprzątanie. Pracy jest sporo, jednak mam wrażenie, że w słoneczne dni to ilość skumulowanej przez zimę energii uwalnia się aż w nadmiarze. Dlatego grabie w dłoń i do ogrodu! Poniżej lista prac ogrodowych do wykonania w marcu.

  1. Ściąganie zimowych okryć.
  2. Usuwanie pędów bylin.
  3. Przycinanie traw ozdobnych.
  4. Podcinanie krzewów kwitnących latem.
  5. Sadzenie drzew i krzewów z tzw. gołym korzeniem i w pojemnikach.
  6. Wysiewanie nasion kwitnących sezonowo.
  7. Pikowanie roślin wysianych w lutym.
  8. Podlewanie roślin zimozielonych.
  9. Sprawdzenie stanu przechowywanych kłączy i cebul.
  10. Grabienie i oczyszczanie trawnika.
  11. Dosiewanie trawy.
  12. Pierwsze koszenie.
  13. Wyrównywanie grządek przekopanych jesienią.
  14. Przeprowadzanie pierwszego nawożenia.
  15. Wysiewanie nasion wczesnych odmian warzyw.
  16. Wycinanie suchych i połamanych gałęzi.
  17. Usuwanie martwych owoców z poprzedniego sezonu.
  18. Nawożenie drzew i krzewów kompostem.
  19. Przycinanie młodych drzewek posadzonych jesienią.
Marzec w ogrodzie

Rośliny jednoroczne i byliny

Zaczynamy od ogólnego przeglądu stanu okryć zimowych. Można je powoli i stopniowo rozchylać, aby szybkie nagrzewanie marcowym słońcem nie przyspieszyło wegetacji. Warto też uporządkować ogród: zgrabić liście i pędy bylin, a także przyciąć trawy ozdobne. Ponownie, luty w ogrodzie tak i marzec w ogrodzie to czas na przegląd kłączy i cebul w poszukiwaniu tych, które uległy zniszczeniu. Jeżeli wysiałeś rośliny w lutym, teraz przyszedł czas na ich pikowanie. W marcu należy też rozpocząć zabiegi pielęgnacyjne trawnika: dosiewanie traw, napowietrzanie (aeracja) i piaskowanie. Gdy pogoda sprzyja, pod koniec miesiąca warto po raz pierwszy w sezonie skosić trawę.

Drzewa i krzewy

Nadal jest czas na przycinanie krzewów kwitnących latem. Usunąć należy też gałęzie suche i połamane, a także owoce z poprzedniego sezonu – także te, które leżą pod drzewami. W marcu można też sadzić drzewa i krzewy z gołym korzeniem, zakładać żywopłoty i dzielić byliny. W tym okresie warto zadbać o odpowiednie nawożenie kompostem. Śmiało można przycinać drzewka, które posadzone były jesienią.

Pączki roślin w marcu

Warzywnik

Tu zaczyna się dziać. Przekopane jesienią grządki wyrównujemy, przeprowadzamy pierwsze nawożenie i wysiewamy nasiona wczesnych odmian. Do warzyw, które w marcu mogą być wysiewane, należą między innymi: brokuł, marchewka, groch, jarmuż, koper, pietruszka i szpinak. W zależności od pogody i temperatury czasem warto zastosować agrowłókninę, aby ochronić młode roślinki przed wciąż jeszcze zdarzającymi się przymrozkami.

Architektura ogrodowa

To ostatni dzwonek, aby bez uszczerbku dla roślin wprowadzić zmiany w architekturze ogrodowej. Wciąż można pokusić się o przygotowanie planów wysiewu – takich, które zapewnią stały dostęp do ulubionych warzyw, aż po miesiące jesienne. Wymaga to trochę pracy i czasu, jednak warto wykorzystać taką możliwość, jeżeli jest tylko na to miejsce.

Jeżeli planowałeś zaprosić pszczoły do swojego ogrodu – to ostatnia chwila. O ile domek dla murarki ogrodowej możesz stawiać przez cały rok (prędzej czy później jakaś zbłąkana pszczółka tam zamieszka), o tyle pszczoły miodne mają swoje zwyczaje.

Pszczoły miodne po pierwszym oblocie wiosennym lokalizują położenie swojego gniazda. Dlatego przenoszenie ula powinno nastąpić przed oblotem wiosennym, chyba że odległość między tymi miejscami wynosi więcej niż 10 km.

Marzec w ogrodzie – czekamy na wiosnę!

21 marca – to właśnie wtedy przypada kalendarzowa wiosna, choć sądzę, że to przede wszystkim od pogody zależy, czy ją rzeczywiście odczuwamy. Często już w lutym powietrze staje się inne, jakby cieplejsze, wypełnione zapachem pojawiającej się roślinności. Dla mnie prawdziwym zwiastunem wiosny są coraz częstsze obloty pszczół, które wybudziło ciepło i słoneczny blask.

Pin It on Pinterest