Czerwiec w ogrodzie

Dużo, bardzo dużo się dzieje. Zbieram sałatę, rzodkiew, dopiero co posadzone jagody kamczackie już mają owoce… po prostu się dzieje! Chociaż mój ogród nie wygląda jeszcze spektakularnie i parę porażek mam za sobą, zawsze mogę liczyć na smakowite kąski z ogrodu mojej mamy. Cóż, człowiek uczy się na błędach. Czy poza zbieraniem tego, co już gotowe do zbioru, trzeba robić coś jeszcze? Czerwiec w ogrodzie to nadal intensywna praca!

PIC00017.JPG

Czerwiec w ogrodzie (i poza nim)

Rojenie pszczół nieco się uspokoiło, choć nadal widywać można uciekinierskie roje. To właśnie na czerwiec przypada najdłuższy dzień w roku. Zieleń liści nieco się zmienia, jakby przygasa. Liściożercy robią swoje i wiele drzew nosi już ślady ich żerowania. Brzozy w ogrodzie szeleszczą przyjemnie pod wpływem ciepłego wiatru, pachną kwiaty czarnego bzu, a na okazałych drzewach pojawiają się kwiaty lipy.

Trochę cichną odgłosy ptaków. Na rolecie zewnętrznej wyjścia na taras od paru lat gnieżdżą się pliszki siwe i to właśnie w czerwcu młode opuszczają gniazdo. Pozostaje puste, ciche, z niedbale zwisającymi źdźbłami traw. Szkoda, bo te ptaszki są naprawdę urocze.

W ogrodzie kwitnie ogromna ilość roślin: szałwia lekarska, goździki, margaretki, chaber bławatek, mak wschodni i wiele innych. Cykoria podróżnik z początkiem miesiąca zaczyna intensywnie wypuszczać łodygi, na których niedługo pojawią się błękitne kwiaty – zwrócone zawsze w stronę słońca.

Średnia temperatura w czerwcu w okolicach Zielonej Góry wynosi 16,5 stopnia Celsjusza. Najwyższa zanotowana temperatura wynosiła aż 35,8 stopnie, najniższa 5,1. Słońce z końcem miesiąca wschodzi o 4:41, a zachodzi o 21:21.

A co było wcześniej? Sprawdź: Maj w ogrodzie

Warzywnik w czerwcu

Prace ogrodowe w czerwcu

  1. Systematyczne podlewanie roślin.
  2. Nawożenie kwiatów sezonowych w pojemnikach.
  3. Wykopywanie roślin cebulowych, które już przekwitły.
  4. Dzielenie i rozmnażanie bylin (tych, które całkowicie zakończyły kwitnienie).
  5. Przycinanie kęp ziół.
  6. Odchwaszczanie.
  7. Wysiew niektórych warzyw.
  8. Przycinanie gatunków roślin kwitnących wiosną (także bylin i krzewów).
  9. Formowanie żywopłotów z krzewów liściastych.
  10. Sadzenie nowych drzew, krzewów i bylin w pojemnikach.
  11. Podwiązywanie pnączy.
  12. Obserwacja i reagowanie na pierwsze objawy chorób.
  13. Zbieranie owoców.
  14. Zakładanie siatek ochronnych na drzewa i krzewy owocowe.
  15. Usuwanie tzw. wilków z drzew i krzewów owocowych.
  16. Systematyczne koszenie trawy.
  17. Zbiór nasion.
Prace w ogrodzie w czerwcu

Podlewanie jest na tym etapie kluczowe, nawet jednodniowa przerwa może znacząco pogorszyć kondycję roślin – zwłaszcza, gdy opadów na horyzoncie nie widać. Warto również zadbać o odpowiednie nawożenie roślin. Czerwiec w ogrodzie to już najwyższy czas, aby wykopać cebule roślin kwitnących wiosną. Ważne, aby ich liście były uschnięte. O tej porze można też śmiało rozpocząć dzielenie bylin i przygotowanie nowych sadzonek. Warto przyciąć zioła, aby nieco je odmłodzić. W czerwcu można nadal wysiewać nasiona niektórych warzyw.

Czerwiec to również czas zbioru truskawek, poziomek, czereśni i innych owoców. Należy to robić regularnie i starać się, aby dojrzałe owoce nie leżały pod drzewami. Osobiście zależy mi na tym przede wszystkim ze względu na masowe pojawianie się os na takich właśnie owocach. Niestety, wraz z owocami pojawiają się szpaki i kosy, które bardzo chętnie zjedzą sporą część owoców. Można tego uniknąć, zakładając siatki zabezpieczające. W tym czasie na drzewach mogą pojawiać się tzw. wilki, które należy na bieżąco usuwać. To także czas obserwacji roślin pod kątem ich porażenia przez choroby, na które należy reagować jak najszybciej.

Trawnik rośnie… i to szybko, dlatego koszenie powinno odbywać się raz w tygodniu. Jeżeli panuje susza, warto go regularnie podlewać. Nie jestem fanką równego dywanu trawy, dlatego usuwanie chwastów nie uważam za konieczne 😉

Jest jedna rzecz, którą uwielbiam robić w czerwcu, a jest nią zbiór nasion. Pod koniec miesiąca zbierać można już nasiona szałwii lekarskiej, chabra bławatka, poziomek, a także kilku innych roślin. Takie nasionka pakujemy do malutkiego, plastikowego słoiczka (polecam słoiczki na ozdoby do paznokci – są idealne do tego celu). Bez problemu powinny przetrwać do kolejnego roku. Nasiona wkładane do słoiczków muszą być suche.

Czerwiec w ogrodzie – odpoczynek przede wszystkim

Leżak, zimny napój, słońce, książka i… święty spokój. Popołudnie idealne! Czerwiec w ogrodzie to trochę więcej spokoju, bo widać już efekty wcześniejszych prac. Czasem trzeba trochę odpuścić i poświęcić chwilę na leniwy odpoczynek.

Pin It on Pinterest