Aleje owocowe – gdzie się podziały?
Sądzę, że dla wielu młodych ludzi owocowe aleje nie budzą kompletnie żadnych skojarzeń, bo zwyczajnie nie mieli okazji ich oglądać. Dla mnie i dla wielu innych, którzy jednak je znają, takie miejsca na zawsze wryły się w pamięć. Lubię wspominać te czasy.
Od urodzenia mieszkałam w pięknej lubuskiej wsi. Dookoła niej rozciągały się hektary sosnowych lasów, przeplatanych brzozami, dębami i akacją (robinią akacjową). Wieś otaczały też pola pszenicy, kukurydzy i rzepaku, rzadziej trafiały się nieużytki lub łąki. Między tymi polami ciągnęły się kilometry polnych, piaszczystych i dziurawych dróg. To właśnie przy nich w niektórych miejscach spotkać można było owocowe aleje. W jednym miejscu wzdłuż drogi pamiętam jabłonie i grusze, które miały najlepsze owoce, w innym pamiętam różne gatunki śliw, nieco zdziczałe, ale nadal pyszne.
Owocowe aleje odkąd pamiętam, były miejscem, w którym przyjemnie spędzało się letni czas jako dziecko. Można było odpocząć w cieniu ich koron i przy okazji spróbować soczystych owoców. Wspomnienia te są chyba jednymi z najbardziej dla mnie sentymentalnych, bo pod takimi drzewami powstawały często notatki w moich pamiętnikach. A jak wiadomo, w pamiętnikach nastolatków dzieje się wiele 😉
Z czasem wiele rzeczy się zmienia, niestety zmienił się też krajobraz. Po owocowych alejach w wielu miejscach nie ma śladu. Tam, gdzie kiedyś rosły jabłonie i grusze dzisiaj są domy, a śliwy wycięto. Na szczęście w miejscu, w którym obecnie mieszkam, wzdłuż całej działki i jeszcze dalej rośnie sporo śliw węgierek. Do tego dwie stare jabłonie, które niestety powoli umierają, zainfekowane grzybami. Około kilometra dalej na polnej drodze nadal rosną kolejne, równie ciężko potraktowane przez los. Niestety, nowych młodych drzewek nie widać.
Nie mamy wpływu na to, co dzieje się na odległym polu, ale chociaż zadbajmy o owocowe aleje w pobliżu. Sadźmy jabłonie, śliwy, grusze, tarniki, głóg i inne owocowe drzewka, aby choć trochę zrekompensować ich brak na polnych drogach.