Tulipany z nasion – jak rozmnażać?

Tulipany z nasion są mało popularną metodą rozmnażania tych roślin. Zdecydowanie szybsze i prostsze jest kupienie w sklepie cebul, których cechy poda producent. To pozwala dopasować kolory kwiatów do stylu ogrodu i indywidualnych preferencji kupującego. Sama chętnie co roku dokupuję kolejne cebulki, ale w zeszłej jesieni, gdy na długich łodygach po przekwitniętych kwiatach pozostały jedynie torebki z nasionami, wykiełkował w mojej głowie pomysł: rozmnażanie tulipanów z nasion. Oto efekty.


Spis treści:

  1. Tulipany z nasion – za czy przeciw
  2. Tulipany z nasion – krok po kroku
    2.1. Zbiór nasion
    2.2. Przechowywanie nasion
    2.3. Kiełkowanie nasion tulipanów
    2.4. Rozsadzanie
    2.5. Czekam…

Tulipany papuzie

Tulipany z nasion – za czy przeciw

Na sporej części portali i blogów ogrodniczych w kontekście rozmnażania tulipanów z nasion zawsze pojawia się informacja, o słabej efektywności tej metody. Doskonale rozumiem, gdy ktoś chce szybko dostrzec piękne kwiaty, ale są też inne możliwości. Mnie skusił argument przeciw tej metodzie rozmnażania, mianowicie nieprzewidywalny efekt. W moim ogrodzie mam kilka odmian tulipanów (papuzie, czarne, fioletowe, białe, pomarańczowe itd.), dlatego nie mam pojęcia, jaki będzie efekt, na który muszę jeszcze trochę poczekać. Zapewne kwiaty zobaczę najwcześniej za rok, jednak to w ogóle mnie nie odstrasza. Czas zrobi swoje, a co wyjdzie? Zobaczymy.

Ok, tyle wstępu, teraz czas na instrukcję wysiewu tulipanów z nasion. Miej proszę na uwadze, że artykuł ten będzie jeszcze aktualizowany w kolejnych latach, aby pokazać całą ścieżkę, którą trzeba pokonać.


Najpiękniejsze? Sprawdź moje TOP 7 odmian tulipanów!


Tulipany z nasion – krok po kroku

Uprawa tulipanów przynosi wiele radości, bo kwiaty są okazałe i pojawiają się wtedy, gdy kolorów w ogrodzie tak bardzo nam brakuje. Podobnie działa cała masa innych roślin wiosennych, do których należą także szafirki czy mniszek lekarski. Nie należy zapominać o mnóstwie drzew owocowych, takich jak śliwka węgierka czy jabłoń, na których dziś widzę powoli rozchylające się pąki kwiatów. No nic, wiosna przyszła 🙂


Dowiedz się więcej o zbiorze nasion z artykułu: jak zbierać nasiona?


1. Zbiór nasion

Jak zbierać nasiona tulipanów? Najlepiej zrobić to w ciepły, jesienny dzień, gdy cała torebka z nasionami jest sucha. Dojrzałe nasiona bez problemu wypadają przy delikatnym dotknięciu.

2. Przechowywanie nasion

Przez kilka miesięcy suche nasiona przechowywałam w szklanym słoiczku w chłodnym miejscu. Zimą temperatura w tym pomieszczeniu była bliska zeru. W ten sposób moje nasionka przezimowały mniej więcej do stycznia. Później część z nich wrzuciłam do doniczki z ziemią. Raz na jakiś czas delikatnie ją podlewałam (cały czas stała w chłodnym miejscu).

3. Kiełkowanie nasion tulipanów

Zrezygnowana w marcu stwierdziłam, że skoro nic nie wykiełkowało, to mój eksperyment się nie udał. Podczas wyrzucania ziemi z doniczki ze zdumieniem zauważyłam, że nasionka jednak wykiełkowały. Przykryłam je delikatnie ziemią i już po kilku dniach pojawiały się zielone łodyżki.

4. Rozsadzanie

Gdy tulipany osiągnęły kilka centymetrów wysokości, postanowiłam je przesadzić. Miało to miejsce w połowie kwietnia. Zauważyłam, że kolejne nasionka zaczęły kiełkować i im również postanowiłam dać szansę. Pozostałe wrzuciłam do płytkiego dołka i przykryłam cienką warstwą gleby. Zobaczymy czy one również postanowią wykiełkować. Jeżeli tak, będę wiedziała, że to właśnie młode tulipanki wyrastają w specjalnie przygotowanym dla nich miejscu.

5. Czekam…

W tej chwili moje mikro tulipanki rosną w doniczkach. Mają po około 10 cm wysokości, są bardzo delikatne i przypominają mi trochę młode pory. Zobaczymy za jakiś czas, co z nich będzie. Sama nie mogę doczekać się efektów tego eksperymentu!

Pin It on Pinterest