Mak wschodni

W moim ogrodzie od trzech lat rośnie ta urokliwa roślina. Początkowo zapomniałam, że ją wysiałam i rosła sobie spokojnie. Dopiero gdy liście rozłożyły się na szerokość kilkudziesięciu centymetrów, zaczęłam zastanawiać się, co to jest. Na szczęście zdecydowałam się poczekać i wkrótce moim oczom ukazały się olbrzymie, biało-czarne kwiaty z wnętrzem wypełnionym pręcikami z pyłkiem. Mak wschodni robi olbrzymie wrażenie, dlatego z czasem w moim ogrodzie będzie go coraz więcej. W moim ogrodzie, póki co króluje odmiana biała – Royal Wedding.

Mak wschodni – uprawa

Stanowisko: słoneczne, suche

Gleba: żyzna, zasadowa

Termin kwitnienia: V-VII

Rozmnażanie: siew nasion, sadzonki korzeniowe

Mak wymaga stanowiska słonecznego i suchego, a także sporo miejsca. Pojedyncza roślina dość mocno się rozrasta i może wyprzeć te, rosnące zbyt blisko.

Roślinę tą rozmnaża się z nasion lub przez sadzonki korzeniowe pozyskiwane w kwietniu, lub jesienią. Wycina się korzenie o grubości około 1 cm i tnie na odcinki o długości 7 cm. Następnie należy wysadzić je do skrzynek. Gdy wypuszczą korzenie i liście, wysadza się je na miejsce stałe. Rozstawa między poszczególnymi sadzonkami powinna wynosić nie mniej niż 50 cm. Należy ograniczyć przesadzanie maku do minimum, ponieważ nie znosi tego zbyt dobrze, z powodu uszkadzanych przy przesadzaniu korzeni.

Kwiaty znajdują się na łodygach o długości do nawet 1 m. Liście maku wschodniego są pierzastodzielne, ostro ząbkowane i mają długość do 25 cm. Roślina pokryta jest srebrnymi włoskami, a przy jej uszkodzeniu wydziela się biały sok mleczny.

Mak wschodni Royal Wedding
Mak wschodni - roślina
Mak wschodni - liście

Pin It on Pinterest