Kwiecień w ogrodzie – rośnij!

Już nie ma miejsca na żarty – przyszła wiosna! Wegetacja roślin ruszyła pełną parą, ptasi śpiew wypełnia powietrze, a i jakoś tak milej się robi, gdy za oknem słońca coraz więcej. Kwiecień w ogrodzie to czas intensywnych prac – sprzątania, cięcia, siania, wysadzania itd. Nie ma chwili wytchnienia- ale przecież na tę właśnie chwilę czekaliśmy całą zimę!

Kwiecień – wszystko rośnie!

Chociaż kwitnie już całkiem sporo kwiatów, to nadal zdarzają się opady… śniegu. Pamiętam jeden taki rok, gdy na początku miesiąca gruba warstwa białego puchu pokryła zieloną łąkę nieopodal mojego rodzinnego domu. Na szczęście opady te szybko zmieniły się w grzęzawisko i zasiliły całe mnóstwo roślin, które dzięki wodzie miały lepszy start. Wkrótce soczysta zieleń pokryła całą okolicę.

Śnieg w kwietniu

Pszczoły latają już niemal codziennie, przynosząc do ula mnóstwo pyłku i nektaru. Rozpoczyna się taniec liści – z dnia na dzień drzewa zmieniają się nie do poznania. Doskonale widać to na filmiku umieszczonym na końcu artykułu. Łodygi wyginają się i pną ku światłu, stopniowo rozwijając nowe liście i kwiaty. Pięknie rozwijają się liście na drzewach takich jak brzoza, czarny bez i śliwka węgierka. W kwietniu możesz przygotować syrop z pędów sosny, zbierając je z dala od ruchliwych dróg.

W świecie zwierząt również wiele się dzieje. Ptaki śpiewają doniośle, popisując się swoimi wokalnymi zdolnościami już od wczesnych godzin rannych. Na polach i łąkach można zaobserwować ciekawy widok: ganiające się bez opamiętania zające. Ze stanu hibernacji wychodzą nietoperze, orzesznice i żołędnice, a jeże szukają pożywienia, by odzyskać utraconą wagę.

Tak, czeka nas coraz więcej pracy. Nie ma problemu – dni są coraz dłuższe, więc czasu nie zabraknie. Zadań jest sporo, jednak największą radość przynoszą prace w warzywniku. O ile marzec w ogrodzie był pod tym względem jeszcze spokojny, o tyle w kwietniu można śmiało wysiewać większość roślin bezpośrednio do gruntu. Przymrozki ustępują, więc rośliny są bezpieczniejsze, aczkolwiek temperatury poniżej zera mogą pojawiać się nawet do maja.

Średnia temperatura w kwietniu w okolicach Zielonej Góry wynosi 8,8 stopni Celsjusza. Najwyższa zanotowana temperatura wynosiła aż 27,5 stopnie, najniższa -5,6. Słońce z końcem miesiąca wschodzi o 5:33, a zachodzi o 20:18.


Czy wiesz, że niektóre odmiany tulipanów kwitną już w kwietniu? Sprawdź TOP 7 odmian tulipanów i wybierz kwitnące wczesną wiosną!


Jaszczurka zwinka w kwietniu

Prace w kwietniu w ogrodzie

  1. Ściąganie okryć zimowych.
  2. Usuwanie resztek organicznych.
  3. Spulchnianie i nawożenie gleby.
  4. Rozmnażanie bylin przez podział.
  5. Wysadzanie rozsady roślin znoszących przymrozki.
  6. Wysadzanie roślin cebulowych niezimujących w gruncie.
  7. Hartowanie sadzonek.
  8. Wykonywanie wiosennego cięcia róż.
  9. Wysiewanie nasion warzyw.
  10. Oczyszczanie trawnika i wykonywanie wertykulacji.
  11. Wyrównywanie trawnika.
  12. Zakładanie trawnika.
  13. Koszenie trawy.
  14. Zakładanie domków dla owadów zapylających.
  15. Wieszanie budek lęgowych dla ptaków.
Prace w ogrodzie w kwietniu

Rośliny jednoroczne i byliny

Jeżeli pogoda nie pozwoliła na ściągnięcie okryć zimowych, w kwietniu jest na to ostatni moment. Warto jednocześnie oczyścić obszar pod okryciami z pozostałości liści i innych szczątków organicznych. Zabieg ten należy wykonywać delikatnie, aby nie uszkodzić roślin. Gdy ziemia rozmarznie, można śmiało spulchnić glebę i wykonać nawożenie.

Kwiecień w ogrodzie to także czas na rozmnażanie przez podział. Dotyczy to bylin kwitnących późnym latem i jesienią. Można rozpocząć wysadzanie rozsad roślin, które dobrze znoszą wciąż pojawiające się przymrozki, np. bratki, stokrotki i niezapominajki. Jest to też dobry moment na wysadzanie cebulek mieczyków i innych roślin cebulowych, które nie zimują w gruncie. Ogławiamy też rośliny cebulowe kwitnące wczesną wiosną – usuwamy kwiatostany, pozostawiając łodygę i liście, aby roślina mogła nadal się rozwijać.

Do kolejnych zadań w kwietniu należy pikowanie roślin jednorocznych, które wysiane były w poprzednim miesiącu. A pod koniec kwietnia rozpoczynamy hartowanie sadzonek, coraz dłużej wystawiając je na świeże powietrze.

Sporo dzieje się na trawniku. W kwietniu trzeba oczyścić go z ubiegłorocznych liści i innych martwych części roślinnych, a także usunąć chwasty. Na obeschniętym trawniku powinno się wykonać również wertykulację. Warto wyrównać też wszystkie kretowiska i wykonać pierwsze koszenie (lub kolejne, jeżeli udało nam się to zrobić w marcu). Kwiecień w ogrodzie może upływać także pod znakiem zakładania nowych trawników.

Tulipany w kwietniu

Drzewa i krzewy

Kończy się czas na sadzenie drzew i krzewów z odkrytymi korzeniami. Należy zdjąć okrycia z zimozielonych krzewów i oczyścić glebę. Kwiecień w ogrodzie to ostatni moment na wykonanie cięcia drzew pielęgnacyjnych drzew i krzewów owocowych. Poza tym warto wykonać cięcia róż piennych, pnących i miniaturowych. Po zakończeniu cięcia zasilamy rośliny nawozem i opryskujemy preparatem miedziowym.

Warzywnik

Warzywa wysiewane do gruntu w kwietniu to między innymi rzodkiewka, sałata głowiasta, sałata lodowa, pietruszka korzeniowa, dynia patison, groch cukrowy, marchew, jarmuż, szpinak i melon. Z nasion może być też w tym czasie wysadzana szałwia lekarska.

Architektura ogrodowa

Budki lęgowe zazwyczaj zakłada się bardzo wcześnie, nim ptaki rozpoczną lęgi. Jednak nawet gdy taką budkę powiesisz w kwietniu, to na pewno znajdzie ona jakiegoś spóźnialskiego lokatora. Warto również przygotować domki dla owadów zapylających.

Kwiecień w ogrodzie – coraz więcej wiosny!

Jestem już zmęczona zimą, która, choć nie bywa mroźna, to i tak jest dla mnie bardzo dokuczliwa. Kwiecień w ogrodzie pozwala odetchnąć i przystąpić do zadań, które odprężają i dają ogrom satysfakcji. Wiosna trwa w najlepsze, coraz więcej spacerów po lesie, coraz głośniejsze śpiewy ptaków i coraz cieplejsze powietrze. A przed nami – maj!

Poniżej genialny film przedstawiający Taniec Kwiatów:

Pin It on Pinterest