Lipiec w ogrodzie

Przyjemne letnie poranki spowijają okolice. Do późnego popołudnia słońce praży bez litości, a co dni wieczorami niebo spowijają ciemne chmury. Uwielbiam letnie burze, a raczej świeżość powietrza zaraz po nich. Lipiec w ogrodzie to coraz więcej warzyw i soczystych owoców, które można zjeść. Czego trzeba dopilnować?

Spis treści

Lipiec w ogrodzie

Prace w ogrodzie w lipcu

Zaskroniec w lipcy

Lipiec w ogrodzie (i poza nim)

Z początkiem miesiąca kończy się kwitnienie lipy, więc ostatnie miodobranie jest już za nami. Parne i duszne noce sprawiają, że pszczoły wiszą przed ulem, tworząc długie brody. Na liściach widać upływ czasu – ślady żerowania gąsienic, postrzępione wiatrem brzegi, przebarwienia i trochę bledsza zieleń. W lasach pojawiają się owoce malin, jeżyn i czarnych jagód. Zaczyna się też sezon grzybowy – zbierać można już kurki, podgrzybki, maślaki i kilka innych gatunków. Wszystko jednak zależy od deszczu.

Powietrze wypełnione jest owadzim brzęczeniem – mnóstwo motyli, trzmieli, chrząszczy, ważek, os, szerszeni i innych latających owadów unosi się w powietrzu. W trawach uwijają się mrówki, powoli swoim tempem podróżują ślimaki, a jaszczurki i węże wygrzewają się na słońcu. W oddali gdzieś z pogranicza lasu i łąki, dobiega charakterystyczne szczekanie kozłów saren – to znak, że zaczęła się ruja.

Średnia temperatura w czerwcu w okolicach Zielonej Góry wynosi 16,5 stopnia Celsjusza. Najwyższa zanotowana temperatura wynosiła aż 36,4 stopnie, najniższa 8. Słońce z końcem miesiąca wschodzi o 5:16, a zachodzi o 20:51. Dzień powoli staje się coraz krótszy.

Motyle w lipcu

Prace ogrodowe w lipcu

 1. Palikowanie wysokich bylin.
 2. Przycinanie przekwitłych bylin.
 3. Odchwaszczanie rabat.
 4. Nawożenie.
 5. Podlewanie.
 6. Zbiory owoców i warzyw.
 7. Wysiew roślin motylkowych na nawóz zielony.
 8. Mocowanie podpór gałęzi drzew owocowych.
 9. Prządki na grządkach truskawek.
 10. Przycinanie niektórych gatunków drzew owocowych.
 11. Koszenie i kompostowanie trawy.
 12. Zbiór nasion.
Prace w ogrodzie w lipcu

Byliny kwitnące obficie mogą uginać się pod ciężarem kwiatów, dlatego warto zapewnić im właściwe podparcie. Rośliny, które już przekwitły, można śmiało przyciąć – pojawi się wówczas szansa na ponowne kwitnienie. W lipcu można nawozić rośliny i koniecznie podlewać, aby letnie upały doszczętnie ich nie wysuszyły. Warto też co jakiś czas odchwaścić rabaty, zwłaszcza w przypadku roślin o niskim pokroju, które mogą zostać łatwo zdominowane przez przedstawicieli większych gatunków.

Podobnie jak byliny, także drzewa owocowe mogą uginać się pod ciężarem owoców. Warto zamontować im odpowiednie podpory. Należy też, w miarę możliwości regularnie usuwać owoce uszkodzone przesz szpaki lub mrówki, a także te, które zgniły. Powoli porządkować można grządki z truskawkami – usuwamy rozłogi i sadzonki trzyletnie.

Co jeszcze? Jeżeli nie dysponujesz kosiarką z funkcją mulczowania, skoszoną trawę możesz przeznaczyć do kompostowania. Lipiec w ogrodzie to czas na zbiór kolejnych nasion.

Lipiec w ogrodzie może być ciężki – temperatury powyżej 30 stopni, parne wieczory i błyskawicznie wysychająca gleba – tak go kojarzę. Jest parę zadań do wykonania NA JUŻ, ale co tam. Znajdzie się czas, a teraz – opalanie na leżaku!

Pin It on Pinterest