Chaber bławatek (Centaurea cyanus)

Chaber bławatek – chwast pól uprawnych, a jednocześnie roślina, która dla wielu gatunków owadów zapylających stanowi cenne znalezisko. W uprawach rolnych tępiony, w ogrodach coraz częściej wysiewany. W mojej okolicy chabry nadal występują w dużej ilości – przy drogach, na miedzach i w ogrodzie. Lubię patrzeć jak ich niebieskie kwiaty, bujają się na wietrze.


Spis treści:

  1. Chaber bławatek – czym jest i gdzie występuje?
    1.1. Chaber bławatek – uprawa
    1.2. Chaber bławatek – nasiona i siewki
  2. Chaber bławatek – właściwości
    2.1 Chaber bławatek – jak stosować?

Suszone kwiaty chabra bławatka
Chaber bławatek – podsumowanie:
– w rolnictwie tępiony chwast,
– w ogrodzie pożądana roślina miododajna i pyłkodajna,
– do suszenia nadają się przede wszystkim kwiaty.

Chaber bławatek – czym jest i gdzie występuje?

To roślina jednoroczna ozima lub dwuletnia dorastająca do 60 cm wysokości o podłużnych, jajowatolancetowatych liściach. Występuje powszechnie na terenie Europy i Azji, w Polsce traktowany jest jako chwast upraw polnych, który zwalczany jest za pomocą odpowiedniego herbicydu. Mimo tego jest to dobra roślina pożytkowa dla pszczół, z której wydajność pyłkowa może sięgać nawet 350 kg/ha, a wydajność pyłkowa do 95 kg/ha.


Listę roślin wartych uprawy znajdziesz w zbiorczym artykule:
Polskie zioła

Chaber bławatek – uprawa

Najlepiej radzi sobie na stanowiskach słonecznych na każdej glebie. Chaber rozmnaża się przez siew nasion, które można każdego roku zbierać samodzielnie lub kupić (głównie w sklepach online).

Chaber bławatek – nasiona i siewki

Owocem chabra bławatka jest niełupka, która wyposażona jest w brunatny i szorstki puch kielichowy, dzięki czemu bez trudu rozsiewa się na większe odległości. Zimujące siewki chabra mają liścienie szeroko owalne o długości 15 cm z wyraźnym zwężeniem przy ogonku i widocznym nerwem środkowym.


Ogórecznik lekarski – smak ogórka w liściach.


Chaber bławatek - dekoracja

Chaber bławatek – właściwości

Można czasem trafić na mieszanki herbat ziołowych z widocznymi niebieskimi kwiatami chabra bławatka. Ich pozyskiwanie i suszenie jest dosyć trudne (łatwo bledną), dlatego ich cena jest wyższa, niż w przypadku innych ziół.

Czemu chaber zawdzięcza swoje właściwości? Przede wszystkim zawartym w nim flawonoidom, kwasom organicznym i garbnikom roślinnym.

Właściwości chabra bławatka:

  • antyoksydacyjne,
  • przeciwzapalne,
  • moczopędne,
  • żółciopędne,
  • uszczelniające naczynia krwionośne,
  • antybakteryjne,
  • łagodzi zapalenie dróg moczowych,
  • łagodzi zapalenie błon śluzowych,
  • wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

W pielęgnacji skóry chaber działa ściągająco i kojąco na zmęczoną skórę. Stosowany jest również w przypadku dolegliwości takich jak łojotok, grzybica, łupież i trądzik bakteryjny.


Kolejna roślina do kolekcji: cykoria podróżnik.


Chaber bławatek – jak stosować?

Jak wspomniałam wyżej, jest sporo mieszanek herbat ziołowych zawierających kwiaty chabra, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować go samodzielnie. Napar taki nadaje się zarówno do picia, jak i przemywania nim skóry (alternatywa dla toniku). Świeże kwiaty pięknie prezentują się jako dekoracja tortów, ciast i deserów (są w takiej postaci jadalne).

Chaber bławatek to bez wątpienia roślina, na którą każdy patrzy inaczej. Rolnicy nienawidzą, pszczelarze uwielbiają, a każdy, kto od czasu do czasu spaceruje po polach, nie wyobraża sobie bez nich polskiego krajobrazu.

Pin It on Pinterest