Cykoria podróżnik
Ta niesamowita roślina o pięknych, zawsze zwróconych ku słońcu kwiatów na naszej trawniko-łące rozsiała się sama. Przez dwa lata prawie całkowicie zrezygnowaliśmy z koszenia trawy, dzięki czemu mnóstwo roślin mogło rozwijać się bez przeszkód. Cykoria podróżnik jest właśnie jedną z nich i nie żałuję, że zagościła na moim podwórku.
Cykoria podróżnik – uprawa
Stanowisko: słoneczne
Gleba: piaszczysta, lekka, zasobna w wapń
Termin kwitnienia: VI-IX
Długość kwitnienia: 6 tygodni
Rozmnażanie: siew nasion
Aby jak najwięcej kwiatów pojawiło się na długich gałązkach, cykoria podróżnik musi rosnąć na stanowiskach słonecznych. Jeżeli chodzi o glebę – u mnie doskonale radzi sobie na ciężkiej glinie, więc jest raczej rośliną zahartowaną. Nie trzeba jej podlewać, nawozić – rośnie wszędzie.
Kwitnie od czerwca, choć pierwsze kwiaty mogą pojawić się już w maju. Mają błękitne kwiatki, choć zdarzają się także białe lub lekko fioletowe. Na cykorii kwiaty są w zasadzie przez 4-5 miesięcy, bo wraz z zamieraniem starszych, pojawiają się nowe.
U mnie na ogrodzie, a raczej trawniku, cykoria podróżnik rozrosła się bardzo mocno. Musiałam usuwać jej korzenie, które wykorzystałam do przygotowania odwaru (o tym poniżej). Korzenie usuwa się bardzo ciężko, trzeba sporo wysiłku, bo często mają po kilkanaście, kilkadziesiąt centymetrów. Jak na „chwasta” przystało, rozmnaża się bez opamiętania. Kilka korzeni przesadziłam w inne miejsce i przyjęły się bardzo dobrze. Nie trzeba więc specjalnych umiejętności do jej uprawy 🙂 Obecnie rośnie w miejscu, gdzie towarzyszy jej szałwia lekarska, mak wschodni, lawenda wąskolistna i paulownia.
Cykoria podróżnik – właściwości
Do celów leczniczych stosuje się przede wszystkim odwar z korzeni, czasem także z ziela. Podawany doustnie:
- pobudza wydzielanie soku żołądkowego,
- zwiększa wydzielanie żółci,
- pobudza łaknienie,
- działa moczopędnie,
- pobudza przemianę materii,
- ogranicza wchłanianie cholesterolu,
- oczyszcza krew,
- działa uspokajająco,
- zapobiega osadzaniu się złogów i tworzeniu kamieni żółciowych.
Stosowany jest w dolegliwościach związanych z utrudnionym trawieniem i w zaburzeniach czynności wydzielniczej wątroby. Odwar stosowany zewnętrznie łagodzi dolegliwości związane z chorobami skóry.
Cykoria podróżnik a odchudzanie? Ze względu na działanie wspierające procesy trawienia, cykoria podróżnik może wspierać proces odchudzania.
Odwar korzenia cykorii – przygotowanie
- 3 g korzenia zalać wodą (200 – 250 ml).
- Ogrzewać do wrzenia.
- Delikatne wrzenie podtrzymywać przez 3 minuty.
- Odstawić i przecedzić po 10 minutach.
- Pić raz dziennie.
Nie zaleca się długotrwałego stosowania odwaru bez konsultacji z lekarzem.