Grządka podwyższona z gałęzi (KROK po KROKU)
Pomysł na grządki podwyższone z gałęzi znalazłam w Internecie. Niedawno robiłam porządki w ogrodzie i pozostało mi sporo gałęzi, na które nie miałam pomysłu. Część z nich wykorzystałam do podparcia groszków cukrowych, z innych zbudowałam „żywe tipi”. To, co zostało to zbyt duża ilość na zrębkowanie, a i świeże gałęzie zupełnie się do tego nie nadają. Dlatego wypróbowałam metodę na w 100% biodegradowalną grządkę. Jak ją zrobić? Poniżej instrukcja krok po kroku.
Grządka podwyższona z gałęzi – kiedy ma to sens?
Zawsze wtedy, gdy lubisz eksperymentować, masz trochę miejsca w ogrodzie i sporo chęci. Przyznam, że wykonanie takiego „dzieła” było trudniejsze, niż sądziłam. Głównym problemem były krzywe gałęzie, które ciężko było sensownie ułożyć. Dotyczy to zarówno tych wbitych w ziemię pionowo, jak i układanych poziomo. Gatunki, których użyłam to głównie śliwka węgierka i głóg – pracę z tym drugim utrudniały kolce.
Ok, wracając do sedna, jak wykonać grządki podwyższone z gałęzi?
- Przygotuj mniej więcej równej długości grube gałęzie (około 10 sztuk). U mnie ich średnica wynosiła około 3-4 cm. Najlepiej, aby były równe i gładkie.
- Na wyznaczonym miejscu narysuj okrąg o szerokości mniej więcej 60 – 70 cm. Powinien być odpowiedni dla 10 słupków z gałęzi.
- Wykop rowek głęboki na 20 – 30 cm, a w miejscach, gdzie ustawisz pionowe gałęzie, zrób dodatkowe dziury.
- Zacznij ustawiać gałęzie – odległości między nimi powinny być w miarę równe.
- Po ułożeniu wszystkich gałęzi zakop je pilnując, aby były odpowiednio ułożone.
- Zacznij wplatać cienkie gałęzie – poziomo, trochę jak przy zaplataniu wiklinowego koszyka.
- Gdy wpleciesz kilkanaście dłuższych, grubszych gałązek, pozostałe przestrzenie wypełnij cieńszymi.
- Zacznij wsypywać ziemię. Aby nie wylatywała bokiem, użyłam liści, które zapobiegają też jej wypłukiwaniu. I tak warstwa po warstwie, co jakiś czas dodawaj trochę kompostu.
- Na wierzchnią warstwę użyj lepszej ziemi. Sprawdź też, czy konstrukcja dobrze się trzyma. Aby nie rozchodziła się na boki, możesz dodatkowo opleść ją drutem.
Tak mniej więcej wygląda cały proces tworzenia grządki podwyższonej z gałęzi. Proste? Nie do końca, poświęciłam na to 4 godziny. Po drodze napotkałam kilka problemów i stale musiałam coś poprawiać. Ale jak mówią: pierwsze koty za płoty. Mam dla Ciebie kilka rad, dzięki którym unikniesz moich błędów:
- pionowe gałęzie wkop minimum na 1/3 ich wysokości – jeżeli zakopane będą zbyt płytko, konstrukcja zacznie się rozchodzić,
- dobrze będzie, jeżeli dodatkowo po bokach ułożysz większe kamienie, które będą dodatkowo podtrzymywać grządkę,
- poświęć możliwie dużo czasu na wplatanie nawet najdrobniejszych gałązek, aby nie wystawały.
Grządka podwyższona z gałęzi – jakie rośliny sadzić?
Jest to konstrukcja delikatna w porównaniu z grządkami np. z nadstawek paletowych, dlatego ogranicz przy niej wszelkie prace do minimum. O przekopywaniu raczej nie ma mowy. Jakie rośliny się sprawdzą?
- truskawki – mogą tu być standardowe odmiany, jak i wiszące, zwłaszcza gdy grządka jest dość wysoka,
- poziomki,
- oregano (lebiodka pospolita),
- mięta,
- tymianek,
- dzwonek karpacki,
- goździki.
Głównie gatunki roślin płożących, które wypełnią grządkę, a czasem nawet rozrosną się pięknie na boki. U mnie w grządce posadziłam truskawki i widzę, że ładnie się przyjęły. Zobaczymy, jak wypadnie owocowanie.
Tymczasem udanej pracy!