Uprawa pomarańczy z pestki

Uprawa pomarańczy z pestki to przygoda, którą zaczęłam zupełnym przypadkiem. Z czystego, młodzieńczego lenistwa podczas jedzenia owoców, pestki wrzuciłam do doniczki, w której rósł niewielki aloes. Po kilku tygodniach dostrzegłam, że spora część nasion wykiełkowała. Nie były jeszcze ukorzenione w podłożu, więc przesadziłam je do osobnych doniczek. Jedna wysianych wówczas pomarańczy przetrwała kilkanaście lat. Marzenie o domowej uprawie pomarańczy może wydawać się odległe, zwłaszcza w naszym klimacie, ale jest to jak najbardziej możliwe. Nie jest to trudne, wymaga jednak cierpliwości i odpowiednich warunków. Takie drzewka mogą wydać owoce po kilkunastu latach lub wcale, jednak walory dekoracyjne rośliny są nie do przecenienia.


Spis treści:

  1. Pomarańcze z pestki – czy taka uprawa jest możliwa?
    1.1. Pomarańcze z pestki – wybór odpowiednich pestek
    1.2. Pomarańcze z pestki – jakie mają mieć warunki?
    1.3. Pomarańcze z pestki – jak długo kiełkują?
    1.4. Jak pielęgnować młode pomarańcze z pestki?

Pomarańcze z pestki – czy taka uprawa jest możliwa?

Uprawa pomarańczy z pestki jest możliwa i nie potrzeba do tego specjalnie zaprawianych nasion. Wystarczą te pochodzące z owoców zjadanych co Wigilię. Są one dobrze dojrzałe, a ich nasiona w większości prawidłowo ukształtowane. W ten sam sposób uprawiać możesz cytryny lub mandarynki. W moim rodzinnym domu znajdowała się cytryna o wysokości około 90 cm. Był to krzew, który owocował niemal co roku, a same owoce były wielkości pięści. Ich jedyną wadą była bardzo gruba skórka, sam zapach był niesamowity.

Pomarańcze z pestki – wybór odpowiednich pestek

Uprawa pomarańczy z pestki może przerodzić się w wieloletnią przygodę tak jak w moim przypadku. Nie wyobrażam sobie nie mieć w domu przynajmniej jednej pomarańczy lub mandarynki. Ok, ale od czego zacząć?

  1. Wybór owoców – wybierz zdrowe i duże owoce, pamiętaj, że część odmian jest bezpestkowa.
  2. Wybór nasion – po zjedzeniu owoców nasiona rozłóż na płaskiej powierzchni i przyjrzyj im się dokładnie. Wybierz duże, dobrze ukształtowane pestki. Jeżeli użyjesz mniejszych i wyglądających nietypowo, roślina może wykiełkować, jednak z mojego doświadczenia wynika, że albo szybko obumiera, albo rośnie zniekształcona.
  3. Nasiona takie możesz od razu wysadzić do doniczki, przykrywając je cienką warstwą podłoża. Utrzymuj stałą wilgotność, ponieważ kiełki łatwo wysychają. Doniczkę ustaw w miejscu jasnym, najlepiej z dala od kaloryfera.

Niektórzy dodatkowo moczą nasiona w ciepłej wodzie 24 godziny przed wysadzeniem. U mnie zawsze wystarczało umieszczenie w wilgotnym podłożu. Kiełki pojawiają się po kilku tygodniach w nierównych odstępach czasu.


Sprawdź też artykuł: Ginura pomarańczowa (Gynura aurantiaca).


Pomarańcze z pestki – jakie mają mieć warunki?

  1. Podłoże: przepuszczalne, np. mieszanka ziemi kwiatowej z piaskiem i perlitem, co zapobiegnie zaleganiu wody.
  2. Stanowisko: jasne, nie bezpośrednio na słońcu, z daleka od kaloryfera, aby ograniczyć nadmierne odparowywanie wody.
  3. Temperatura: około 20-25°C.

Pomarańcze z pestki – jak długo kiełkują?

Kiełkowanie pestek pomarańczy wymaga cierpliwości. Proces może trwać od kilku tygodni do nawet trzech miesięcy. Regularne zraszanie gleby i utrzymywanie wilgotności zwiększa szanse na powodzenie. Warto pamiętać, aby nie przesadzać z podlewaniem – gleba powinna być wilgotna, ale nie mokra, ponieważ nadmiar wody może doprowadzić do gnicia nasion.

Jak uprawiać pomarańczę z pestki?

Jak pielęgnować młode pomarańcze z pestki?

Kiedy młoda roślina pojawi się nad powierzchnią ziemi, można rozpocząć jej pielęgnację. Drzewko należy regularnie podlewać, ale pamiętać, aby nie doprowadzić do kumulowania się wody w doniczce – pomarańcze nie lubią zbyt wilgotnego podłoża. Zimą, gdy pomarańcze przechodzą okres spoczynku, warto zmniejszyć częstotliwość podlewania. W okresie wegetacyjnym, czyli wiosną i latem, dobrze jest nawozić roślinę co kilka tygodni nawozem do cytrusów. Pomarańcze lubią też przycinanie – usuwanie wierzchołków pędów pomoże rozkrzewić roślinę, nadając jej gęstszą formę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest