Jak zrobić biohumus? (sprawdzona metoda)
Pewnie tak jak ja nieraz kupowaliście biohumus z dżdżownic kalifornijskich. Doceniam ten rodzaj nawozy: jest prosty w użyciu i całkowicie naturalny. A że lubię eksperymentować, postanowiłam zacząć wytwarzać go we własnym zakresie. Eksperyment rozpoczęty!
- Czym jest biohumus?
- Biohumus własnej roboty – krok po kroku
2.1. Biohumus własnej produkcji – na to zwróć uwagę
2.2. Jak zrobić biohumus? – FAQ
Czym jest biohumus?
Są dżdżownice, ale nie byle jakie, kalifornijskie i one mają taką świetną przypadłość, że efektem ubocznym ich żerowania jest produkowanie cennego nawozu. Ok, nie będę tu się rozwodzić, bo o tym, czym jest i jak powstaje biohumus, napisałam w tym artykule: Biohumus z dżdżownic kalifornijskich (DZIAŁANIE na rośliny).
Przejdźmy więc do rzeczy, czyli do tego, jak samodzielnie produkować ten cenny w ogrodzie produkt.
Sprawdź też artykuł: Liście w ogrodzie (jak je wykorzystać?)
Biohumus własnej roboty – krok po kroku
Przygotowania do produkcji biohumusu nie trwają długo i największy problem może stanowić znalezienie odpowiedniego wiadra. Cała reszta idzie płynnie. Pozostaje tylko czekać 🙂
Krok 1. Zorganizuj pojemnik z kranikiem
U mnie jest to wiadro 33 l pojemności. Skąd je wzięłam? W takim wiadrze kupuje się inwert (karmę dla pszczół). Podejrzewam, że samo wiadro da się gdzieś kupić.
Początkowo wiadro nie miało żadnego otworu, który trzeba było wywiercić i wstawić tam taki zawór lub kranik. Kranik jest jednak trudniejszy w wyczyszczeniu, gdy przypadkiem utknie w nim materia organiczna, dlatego polecam zawór jak na zdjęciu.
Krok 2. Ułóż na dnie większe kamienie
Powinny przykrywać dno i zawór. Użyłam zwykłych kamieni polnych o średnicy od 5 do 15 cm.
Krok 3. Przykryj grube kamienie grubym żwirem
Możesz też użyć tłucznia lub innego rodzaju kruszywa. Ważne, aby stanowiły warstwę około 5 cm.
Krok 4. Rozłóż warstwę drobnych patyczków
Obok żwiru są one kolejną warstwą zabezpieczającą przed dostawaniem się większych kawałków materii organicznej do poziomu zaworu. Zależy nam na tym, aby biohumus był płynny i nie pływały w nim niepotrzebne „atrakcje”.
Krok 5. Uzupełnij wiadro materią organiczną
Świetnie nadadzą się tu rozdrobnione pozostałości z kuchni: obierki, skorupki jajek i inne tego typu odpady (bez soli). Należy też dołożyć celulozy, u mnie są to niezadrukowane wytłaczanki od jajek. Wiadro dopełnij do 3/4 jego pojemności.
Krok 6. Wrzuć do wiadra dżdżownice kalifornijskie
Możesz je kupić w wielu miejscach, w tym również w sklepie wędkarskim. Polecam jednak zamówić w Internecie większą ilość.
Krok 7. Pilnuj wilgotności
Proces tworzenia biohumusu może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy – zależy od wielkości zbiornika, który wykorzystasz. Cały czas zwilżaj kompost opryskując go wodą. Moje dżdżownice zaczęły żerować po kilku dniach, gdy temperatura nieco się podniosła. Sama materia organiczna podczas kompostowania wydziela trochę ciepła, jednak zauważyłam, że prawdziwe szaleństwo żerowania zaczyna się, gdy w wiadrze temperatura przekracza 10-15 stopni Celsjusza.
Krok 8. Odkręć kranik i korzystaj!
Po kilku/kilkunastu tygodniach, gdy tylko odkręcisz zawór, zacznie z niego lecieć brązowa ciecz. Nie spodziewaj się, że będzie ona tak gęsta i intensywnie brązowa ja w przypadku biohumusu ze sklepu. Nie daj się jednak zwieść, taki produkt jest także bardzo wartościowy. Jeżeli na dnie wiadra nie ma ani trochę płynu, należy polać kompost większą ilością wody – stopniowo. Nie lej dużej ilości za jednym razem, wystarczy zwiększyć ilość używanej wody do opryskiwania powierzchni kompostu.






Biohumus własnej produkcji – na to zwróć uwagę
- Zamawiaj dżdżownice ze sprawdzonego źródła, żeby mieć pewność, że kupujesz tylko i wyłącznie dżdżownice kalifornijskie.
- Wiadro ustaw w miejscu zacisznym, częściowo ocienionym. Pozwoli to przetrwać dżdżownicom także podczas letnich upałów.
- Co kilka dni możesz uzupełniać zapasy materii organicznej. Pracę dżdżownic zauważysz, gdy kompost zacznie opadać (możesz zaznaczyć jego poziom na początku i patrzeć, jak powoli zmniejsza się jego objętość).
- Ustaw wiadro na wysokości kilkudziesięciu centymetrów, aby podczas rozlewania biohumusu można było to robić wygodnie.
Przygotowaniu biohumusu nie jest trudne, wymaga jednak trochę cierpliwości. Obecnie mam jedno wiadro i chcę sprawdzić, jaka jest jego wydajność. Po sezonie dam Wam znać, jak to wygląda, choć nie ukrywam, że kusi mnie, aby wykorzystać jeszcze jedno 😀

Jak zrobić biohumus? – FAQ
Można, ale wydaje mi się, że wówczas ilość uzyskanego biohumusu będzie znikoma.
Stosowałabym tu proporcje podobne do produktów sklepowych. Można jednak próbować rozcieńczać go w nieco mniejszej ilości wody.
Raczej tak, trzeba tylko zamknąć go w szczelnym opakowaniu i postawić w miejscu ciemnym i chłodnym.